Tylko wartościowy tekst, moderowany.
Zbudowanie domu jest obecnie znacznie prostsza aniżeli jeszcze kilka lat temu. Obecnie podczas budowy użytkuje się półfabrykaty, jakie to spina się w spójność. Pracą firmy budującej jest zaledwie złączenie wszystkich prefabrykatów w stosowny sposób a przede wszystkim opracowanie harmonogramu budowy, dlatego że nie wszystko można przechowywać na miejscu placu budowlanego, choć część fragmentów tak. Trzeba jednak oddzielić budownictwo domów jednorodzinnych od budownictwa na dużą skalę – osiedli mieszkaniowych a także budynków biurowych, bowiem technologia w obu wypadkach jest kompletnie inna.
Dom jednorodzinny rozpoczyna się wykopem pod fundament, potem odlana z betonu jest podstawa fundamentu, na której rozmieszczone są bloczki fundamentowe, które nierzadko, choć nie zawsze, są ścianą piwnicy. Na owych bloczkach wznoszone są już ściany pierwszego piętra. W tym samym czasie wylewany jest beton pod posadzki. Po wybudowaniu wcześniej ścian pierwszego piętra, rozkładane są szalunki stropowe, który jest wylewany z betonu. Obecnie odchodzi się od wylewanie stropu, zaś wykonuje się go z gotowych komponentów tzw. stropy teriva, które wychodzą w całkowitym rozrachunku mniej kosztowne a również łatwiejsze do zamontowania. Następnie układa się ściany pierwszego piętra a na finał ramę dachu z belek drewnianych a następnie na tych belkach mocuje się końcowe pokrycie.
W przypadku większych konstrukcji, jak wspominane na wstępie artykułu: bloki lub budynki biurowe, metoda jest odmienna a dokładnie to cały szkielet budowli jest odlany z wytrwałego betonu (często znany jako: żelbeton), jaki to trzyma całą budowlę. Aby pełny budynek nie był za bardzo ciężki, nie odlewa się tylko z betonu, jedynie newralgiczną strukturę, inne miejsca wypełnia się lekką cegłą lub w biurowcach innymi elementami jak przykładowo szkło, przez co istnieją w centrach miast szklane wieżowce.
Przy użyciu obecnej technologi w budownictwie domów i innych budynków widoczny jest skrócenie czasu budowy. Jeszcze 9 lat wstecz wybudowanie dwu piętrowego budynku o przestrzeni użytkowej 180 metrów kwadratowych pochłaniało ok. 2 lat, gdyż każdą pracę należało wykonać ręcznie, to dziś przy dobrych warunkach, tego rodzaju budynek da się zbudować w pół roku. Istnieją wciąż pewne ograniczenia, gdyż schnięcie betonu (przykładowo: część stropów) trwa min. 10 dni a wtedy nie idzie coś pracować. Wraz z upływem czasu, powstanie coraz to więcej interesujących technologi, z racji których branża budowlana stanie się prosztsze, szybsze oraz w głównej mierze tańsze.
Witam wszystkich serdecznie na tym wielotematycznym blogu. Poruszane są tutaj wszelkiego rodzaju tematy, od A do Z.
Piszemy i komentujemy o różnych sprawach. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie chwilę aby spędzić trochę czasu na tej stronie i znaleźć coś dla siebie.
Zachęcamy do czytania, komentowania, a także pisania postów.
Zostaw odpowiedź
Musisz się zalogować aby móc komentować.