Naturalnie, w zależności, z którym obszarem gospodarki mamy do czynienia, o każdym można byłoby powiedzieć coś innego. Na pewno rybołówstwo jest trudniejsze w dostępie. Bardziej kontroluje się łowiska, na których w przeszłości każdy mógł dokonywać połowu, jeśli chciał i o jakiej porzechciał. Dziś na to zwraca się ściślejsza uwagę. Żeby móc dokonywać połowu w danym miejscu, każdy zobowiązany jest posiadać stosowne karty rybackie, upoważniające, konkretną, daną osobę, do łowienia z określonego zbiornika wodnego.

Zawód detektyw od zawsze budził sporo emocji i dyskusji. Dla jednych jest to zawód jak wszystkie inne, dla innych jest niezwykły i dość dziwny. Czy żyjąc w Unii Europejskiej coś się zmieniło? Chyba nie ma określonych wyników, czy zawód ten zmienił sposób postrzegania. Na pewno, ci detektywi, którzy mieli pracę, nadal dobrze sobie radzą. Ci natomiast, którzy nie cieszyli się dużym poważaniem,ciagle tej pracy szukają.

Dużą wagę przykłada się także do sektora gospodarki, jakim jest leśnictwo. Jak zostało wspomniane wcześniej, coraz mocniej dba się o środowisko zwierząt. Wielu ludzi, powołuje różnego typu zrzeszenia, które dokładają wszelkich starań, aby każdemu żyło się komfortowo i swobodnie. Leśniczy mają dużo do zrobienia, jednak czuja satysfakcję i zadowolenie, że ludzie doceniają ich pracę i wkład w to, aby zwierzętom na wolności żyło się dobrze.

Bez wątpienia trzeba stwierdzić, że w różnych usługach w Rzeczpospolitej, odmiennie się to wszystko objawiłoułożyło. Na pewno ekologia, sporo na tym zyskała. Większą bowiem rolę przywiązuje się do tego tematu. Troszczy się o środowisko naturalne, chroni się konkretne aspekty gospodarki, próbuje się czynić wszystko, by to środowisko i fauna miały jak najkorzystniej. Powołuje się do tego różnych specjalistów, różne komisje, które usiłują likwidować zgubne skutki, ludzkiej działalności. Oby zwierzętom, w przyszłości, żyło się jeszcze lepiej.

Unia Europejska obiecywała zapewnić każdemu dobrobyt. Miała spowodować, że obywatele zaczną inaczej żyć, inaczej się czuć i inaczej również funkcjonować. Przed przystąpieniem|wejściem do Unii Europejskiej, było wiele nadziei, mase pomysłów i planów. Wiele ludzi liczyło, że polepszy się jakość życia i że każdy będzie mógł żyć, tak jakby sobie wymarzył. Czy jednak rzeczywiście stało się tak, jakby każdy chciał? Czy każdy z nas jest usatysfakcjonowany, że właśnie tak się stało? Z pewnością, każdy musi sobie na to pytanie odpowiedzieć osobiście.