Tylko nieco ponad 3 proc. wszystkich osób objętych wsparciem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki to osoby z niepełnosprawnością. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają potencjał twórczy, który można wykorzystać w pracy.

Pracownicy instytucji nie zawsze posiadają specjalistyczną wiedzę konieczną do pracy z niepełnosprawnymi intelektualnie, również rodzice niepełnosprawnych intelektualnie nie mają możliwości poszerzania wiedzy na temat opieki nad swoimi dziećmi.

Podstawową forma zaopiekowania sięniepełnosprawnych intelektualnie są szkoły specjalne, Warsztaty Terapii Zajęciowej i zakłady aktywizacji zawodowej. Wtz i szkoły powinni posiadać odpowiedni sprzęt komputerowy i aplikacje edukacyjne.

Osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu komputera, wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym bądź specjalnego oprzyrządowania do samochodu. To w ramach “Pegaza” i “Komputera dla Homera”.

Niepełnosprawne osoby stanowią około 20% ogółu mieszkańców Polski, a dane statystyczne podają, że wśród nich przeważają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Branża szkoleniowa i oprogramowania edukacyjnego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie jest niestety znikoma.