Montaż rynien dachowych
Sposób montażu rynien jest bardzo znaczącą decyzją podczas budowy budynku. Jednym z najlepszych układów rynnowych jest system rynien trwałych. Mocowania w tym układzie są ukryte od strony elewacji co jest o wiele estetyczniejsze w porównaniu do innych systemów rynnowych możliwych do kupienia na rynku.

Rynna powinna być tak zamocowana aby prawdopodobne było odprowadzenie całej zbierającej się w niej wody.

Nachylenie rynny powinno wynosić około 5mm na każdy metr rury a odpływy powinny być umieszczone nie dalej niż co 12 metrów.

Ważnym elementem ochraniającym nasze rynny jest siatka chroniąca przed zanieczyszczeniami. Wszelkie małe elementy jak na przykład liście które spadając|opadając po połaci dachowej pozostają w rynnie skutecznie blokując lub osłabiając odpływ wody. Zależnie od rodzaju rury instalujemy różne gatunki siatki. W wypadku rynien w układzie ciągłym jest to gotowy detal który po prostu konstruujemy w rynnę.

Rynny nie powinny wystawać poza obszar połaci dachowej, gdyż będą one dodatkowym miejscem gdzie potrafiłby zalegać śnieg równocześnie nie spełniając swojej zasadniczej czynności. Rury powinny także wystawać poza płaszczyznę dachu tak by zbierały spływającą po połaci dachowej wodę.

Składniki montażowe rur są zwykle prefabrykowane a zaliczyć do nich można:
- zwyczajne lub skręcone uchwyty stalowe o różnorodnej długości które instaluje się do krokwi bądź łat.
- poręcze stalowe zwykłe albo nastawialne mocowane do czołowej deski pokrycia dachowego.

Podobny artykuł na hasło rynny